pozvanka-20120331-geocachingPozor, změna termínu! Vzpomínáte si na dětská léta, kdy jsme s nadšením sledovali skupinky dobrodruhů hledajících obrovský poklad, který po dlouhé strastiplné a nebezpečné cestě nakonec nalezli, ale nešťastnou náhodou ho nakonec stejně nezískali? Přesto nadšení honby za skrytým pokladem, dobrodružství, poznávání neznámých míst jsou potěšení, které už nemusí být jen otázkou hollywoodských filmů.

A dokonce k tomu ani nepotřebujeme kompas, mapu rozdělenou na 5 kousků, ukrytých na opačné straně zeměkoule, ani speciální polohu slunce k objevení skryté chýše.

Nadšenci ví, že mluvím o fenoménu jménem Geocaching. Jedná se o hru na pomezí sportu a turistiky, spočívající v hledání pokladu v cachkách, (česky keš), které se vyhledávají pomocí GPS souřadnic. Že jste o tom neslyšeli? Pokud ne, tak vás jistě překvapí, že ukrytých "pokladů" bylo u nás v ČR kolem 600 v roce 2006. V roce 2009 už je počet přesáhl 15000.

Z toho nám může být jasné, o jak oblíbený koníček jde, jelikož geocaching vznikl teprve v roce 2001 v Americe.

S GaTe jsme se rozhodli do geocachingu aktivně vstoupit. Během jarních měsíců, budeme jezdit na výlety po okolí Prahy na zajímavá místa. V rámci našeho výletu budeme "lovit" zmíněné cache. Náš první geocaching trip bude do okolí Berouna. Pokud je geocaching tvým koníčkem, chceš se seznámit se svými vrstevníky, aktivně se do geocachingu zapojit a dozvědět se o něm víc nebo se jen tak podívat na zajímavá místa a užívat si prvních jarních dnů, neváhej a přijď na obvyklé místo.

Sejdeme se na Václavském náměstí v 10:00 pod ocasem koně (stanice metra Muzeum A, C) a to v sobotu 21. dubna. Zde si o geocachingu více popovídáme a pak vyrazíme směrem k Berounu. Samotná akce nestojí nic. Je potřeba mít pouze peníze na dopravu (MHD + cestu do Berouna a zpět). Předpokládaný čas návratu je kolem 17:00 na Zličín. Konečná stanice metra B.

Akce podléhá pravidlům GaTe a tedy věkové hranici do 20 let včetně.

Co je dobré mít sebou:

  • pevnou obuv,
  • teplé oblečení s sebou v batohu,
  • na sobě oblečení, které se může poškodit (keše můžou být v náročnějších terénech),
  • pláštěnku v případě špatného počasí,pro držitele smartphonů nainstalovaný GPS systém, případně GPS navigaci – není povinností, bohatě si vystačíme s jednou navigací, kterou donese organizátorský tým,
  • jídlo a pití na celý den, případně peníze na svačinu

Co je dobré před akcí udělat, pokud chci začít s geocachingem:

  • Dočíst informace v této pozvánce,
  • seznámit se s pravidly geocachingu na geocaching.cz nebo geocaching.com (pravidla budou zopakovány před akcí),
  • zaregistrovat se na stránkách geocaching.com k zaznamenávání nalezených keší a prohlížení všech informací o nich.

O geocachingu:

Samozřejmě geocaching má mnoho podob, pravidel, postupů. Vyjmenování všech by nemělo velký význam.

Ve zkratce jde o to, že keš se zakládá na historicky, příběhově nebo lokalitou zajímavém místě. Keš může založit kdokoliv z nás. Existuje několik druhů keší. Některé stačí nalézt, u některých je na stránkách keše potřeba uhodnout hádanku k nalezení souřadnic, některé jsou na úkoly nebo navštívení vícero míst.

Pro lovce kešek je zásadní při hledání nepoutat pozornost lidí, kteří nemají o geocachingu ani tušení (dotyčný by mohl keš poškodit nebo ukrást). Při nalezení keše a její otevření najde základní věc. Tzv. "logbook". Tam může nechat poděkování za hezkou keš a zaznamenat svůj nick a čas nalezení, aby majitel věděl, že tato keš byla uživatelem opravdu nalezena. Důležité pravidlo se týká i pokladu. V případě, že jde o keš s pokladem, je možné si nějakou věc vzít na památku nebo pro jinou keš, ale je potřeba výměnou vložit věc stejné hodnoty nebo významu. Jakmile se dostane lovec domů, může si na stránkách geocachingu kešky zalogovat a může vidět mapu svých ulovených kešek. Existuje mnoho dalších zpestření, jako například poklady označené zkratkou TB. Jde o věci, které byly vypuštěny například v Americe, a na stránkách je možné vidět cestu jejich putování po keších. Všechny důležité informace o geocachingu najdete na výše zmíněných stránkách a více se o nich pobavíme i na akci.

Na dalším setkání se na vás těší Zdeněk, Patrik a další organizátoři pražského týmu GaTe.

tym-zdenek2_50tym-patrik_50