Listopadové setkání náctiletých gayů proběhlo v sobotu 15. listopadu od 10.00 hodin v klubovně na Kounicově 3 v Brně. Téma setkání je "Rodiče a my". Na základě vašich mailových ohlasů a připomínek, které jste nám posílali do diskusního fóra, jsme se tentokrát rozhodli ke zkrácení programu setkání

Naplánovaný program byl tedy následující:

  • 10.30 - 12.00 seznámení účastníků, hra "Zkus si být svým rodičem" a diskuse
  • 12.30 - 13.30 budete-li chtít, společný oběd
  • po skončení se někteří účastníci mohli vydat na filmový festival Mezipatra

V sobotu patnáctého listopadu tohoto roku proběhlo další setkání náctiletých gayů. Musím říct, že jsem byl překvapen počtem kluků, kteří jezdí na akce pravidelně a jsou tak v kontaktu s ostatními. Pošmourné dopoledne neodradilo i pár nových tváří, které k nám zavítaly. Ještě než jsme se všichni vzájemně představili, byla připravena první dovednostní hra. Všichni se vedle sebe postavili na pomyslnou úzkou lávku nad propastí (ve skutečnosti špagát připevněný k podlaze) a úkolem bylo se beze slov seřadit podle věku.

Po této náročné disciplíně jsme se všichni představili, někteří byli na představení důkladně připravení a viděli jsme tak i fotky z dětství. Počáteční ostych byl ten tam a hurá na další hru. Kluci se rozdělili na dva týmy. První dostal tento úkol - V rodině jednoho šestnáctiletého gaye vyvstal problém, související s jeho homosexuální orientací. Situace dospěla tak daleko, že mladík uvažuje o odchodu z domova. Nechce však nechat situaci takto vyhrocenou, a rozhodl se nechat rodičům vysvětlující dopis.

Skupina si měla společně představit a probrat problémovou situaci a napsat body, které by se mohly objevit v dopise. Druhá skupina byla v pozici rodičů či lidí, kteří by měli rodičům poradit, jak reagovat na tuto událost.Tato hra se myslím velmi povedla, účastníci zapsali několik možných scénářů dopisu, které druhá strana pečlivě zvážila a reagovala na ně.

Po hře následovala volná debata nad aktuálními problémy či tématy, které kluci diskutovali mezi sebou, a protože se nám nějak nechtělo rozejít, na úplný konec jsme spolu šli všichni na oběd, tentokrát do restaurace Szeged, kde mají výborný smažený hermelín a tradičně dobrou kofolu. A hlavně je Szeged hned vedle kina Art, kde ten víkend běžel festival Mezipatra, a kam se několik kluků ještě vypravilo na film.

Hezká sobota to byla. Moc.
Míra